Aktualności | farmacja.pl

Aktualności

23.11.2017

Farmaceutka zamiast wydać lek, wysłała pacjentkę na pielgrzymkę

- Chciałabym uprzedzić dziewczyny z Wrocławia, żeby wiedziały, co może je spotkać, kiedy pójdą do apteki Pulsantis na ul. Ostrowskiego. Miałam tam nieprzyjemne spotkanie z farmaceutką. Chciałam kupić lek hormonalny, Pregnyl, nieświadoma tego, że aktualnie w całej Polsce nie można go dostać.

23.11.2017

Masz cukrzycę? Skonsultuj się z farmaceutą...

Akcja ma na celu popularyzację opieki farmaceutycznej. Cukrzyca to obecnie powszechne schorzenie, dotykające coraz więcej osób. Leczenie i profilaktyka tej choroby stanowią dość złożone procesy, wymagające od pacjenta kompleksowego podejścia. Farmaceuta odgrywa w tej kwestii bardzo istotną i pomocną rolę.

23.11.2017

Farmaceuta bez stażu otworzy aptekę?

Po ostatniej nowelizacji prawa farmaceutycznego, nazywanej też 'apteką dla aptekarza', prawo wykonywania zawodu farmaceuty nabrało szczególnego znaczenia. Od 26 czerwca jest to bowiem dokument niezbędny do otwarcia własnej apteki lub wejścia w spółkę, która chciała by taką placówkę powołać do życia. Przypomnijmy, że art. 99 ust.

23.11.2017

Jak zrobić 40% maść mocznikową z kwasem salicylowym?

Euceryna należy do jednych z najczęściej używanych podłóż absorpcyjnych w recepturze aptecznej. Klasyczna euceryna jest mieszaniną eucerytu, który stanowi 6% układu oraz wazeliny białej. Pod nazwą euceryt kryje się mieszanina wyższych alkoholi alifatycznych z lanoliny o zawartości cholesterolu nie mniejszej niż 30%. Skład euceryny znalazł się dopiero w IX wydaniu Farmakopei Polskiej w suplemencie III, w dziale monografii narodowych.

23.11.2017

Niemiecki farmaceuta założy w Polsce aptekę?

Wprowadzone niedawno przepisy art. 99 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 z późn.zm.) wskazują, że dwie grupy uprawnionych do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki. Pierwszą stanowią farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu farmaceuty prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

22.11.2017

Farmaceutka wygrała w sądzie z byłym pracodawcą. Poszło o przyczynę zwolnienia...

Farmaceutka wniosła pozew przeciwko fundacji, która zatrudniała ją w jednej ze swoich aptek. Kobieta zażądała odszkodowania w wysokości 13500 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia zwłoki do dnia zapłaty. W uzasadnieniu wskazała, iż w dniu 23.02.2015r. została zatrudniona w aptece, której właścicielem była pozwana fundacja. Umowa o pracę została z nią rozwiązana w dniu 29.12.2016r.

22.11.2017

69 proc. leków sprzedawanych w Polsce to zamienniki

– Leki generyczne stanowią ponad połowę całego rynku: w ujęciu wartościowym jest to ponad 60 proc., a w ujęciu ilościowym nawet około 70 proc. To prosty dowód na to, że te leki są tanie. Najczęściej są one przepisywane bardzo dużym grupom pacjentów – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Zdzisław Sabiłło, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

22.11.2017

Dlaczego w aptekach ciągle nie ma medycznej marihuany?

- Brak chętnych do dystrybucji medycznej marihuany wynika m.in. z braku rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych i wykazu dokumentów objętych wnioskiem o jej dopuszczenie do obrotu, projekt jest wciąż procedowany. Dopiero po jego publikacji i upływie kilku miesięcy będzie można ocenić zainteresowanie - twierdzi Juliusz Krzyżanowski, adwokat, Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

22.11.2017

Gorzowski "król aptek" skazany na 3 lata więzienia

Wyrok nie jest prawomocny i jest niemal pewne, że biznesmen będzie się od niego odwoływał. W 2009 r. spółka Waldemara S. za 10 mln zł wprowadzała automatyczny system przyjmowania, magazynowania i wydawania leków.

22.11.2017

Nie będzie wizytacji samorządu w aptekach

Niedawno informowaliśmy o tym, że w miniony czwartek odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, powołanego przez Ministra Zdrowia. O jego przebiegu i wstępnych ustaleniach rozmawialiśmy z wiceministrem zdrowia Marcinem Czechem i dr hab.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj