Nauka | farmacja.pl

Nauka

21.12.2016
19.12.2016
17.11.2017
17.11.2017

Czujnik wbudowany w tabletkę

Nowym lekiem jest Abilify MyCite. Znajdująca się w nim substancja czynna aripiprazol jest doskonale znana i od dawna stosowana w leczeniu schizofrenii, ostrych manii czy epizodów choroby dwubiegunowej.

15.11.2017

Farmaceuci powinni być przygotowani na genomikę

Sekwencjonowanie pierwszego ludzkiego genomu trwało ponad dekadę i kosztowało ponad 1,5 mld funtów. Obecnie cały genom jesteśmy w stanie sekwencjonować zaledwie w ciągu kilku dni i to za kilkaset funtów. Proces ten pozwala lepiej zrozumieć rozwój chorób, dostosować odpowiednie leczenie, a także ułatwia diagnostykę. Zróżnicowanie genomów wpływa też na indywidualną odpowiedź na lek.

10.11.2017

Fakty i mity o grypie

Dla części pacjentów każda infekcja przebiegająca z podwyższona temperaturą ciała to grypa. Utwierdzają ich w tym przekonaniu reklamy oraz nazwy preparatów zawierających w nazwie czystkę „grip”.

07.11.2017

Zagadka migreny wyjaśniona?

Pochodzenie migreny nie jest do końca wyjaśnione. Jak pisze na łamach „Aktualności Neurologicznych” prof.

03.11.2017

Recepta na problem z receptą: psychotropy z innymi lekami

Nie jest niczym nowym, że polskiemu prawu brakuje spójności, a potrzebnych wskazówek przy realizacji recept trzeba szukać w kilku aktach prawnych. Tak właśnie jest w przypadku realizacji recept, na których obok leków psychotropowych umieszczone są również inne. Jak postępować z takimi receptami? Odmawiać ich realizacji? Wydawać tylko lek psychotropowy? A może to właśnie pozostałe leki może otrzymać pacjent?

27.10.2017

Konserwanty w żywności i lekach - część 2

O tym dlaczego w żywności i lekach stosuje się konserwanty pisałam już w pierwszej części artykułu . Tym razem skupię się na dwóch z nich. Benzoesan sodu i sorbinian potasu to jedne z popularniejszych konserwantów wykorzystywanych w produkcji żywności, suplementów diety i leków (np.

23.10.2017

Molekularne podłoże sepsy

Sepsa, zwana również posocznicą, jest poważną chorobą, którą cechuje wystąpienie rozregulowanej, ogólnoustrojowej reakcji zapalnej i następującej w jej wyniku immunosupresji. Istnieje pilna potrzeba zrozumienia mechanizmów rozwoju sepsy zachodzących na poziomie molekularnym i komórkowym, ponieważ są one główną przyczyną zgonów pacjentów, u których doszło do zakażenia.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj