Opinie

22.09.2017

Drukarka etykiet w recepturze aptecznej

Aby zacząć korzystać z drukarki etykiet, w inny sposób niż tylko do drukowania metek cenowych, potrzebujemy oprogramowania, które będzie w stanie umożliwić zaprojektowanie i wydruk etykiety opracowanej według naszego pomysłu. Wtedy jedynym ograniczeniem będzie tylko wielkość metki oraz nasza kreatywność…

21.09.2017

Jak odmawiać

Niejednokrotnie byłem bezpośrednią ofiarą lub też świadkiem sytuacji, w której pacjent w odpowiedzi na odmowę farmaceuty reaguje w nieodpowiedni sposób. Z początku pojawia się zaprzeczenie, że powód odmowy jest śmieszny, na pewno nie ma uzasadnienia w tym przypadku. Chwilę później często do głosu dochodzi złość i słowna agresja jako przejaw wyładowania skumulowanych emocji.

19.09.2017

Wolno sieci, wolno i mi!

Zakaz reklamy aptek jest notorycznie łamany – to żadna nowość. Czytając kolejne decyzje Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych, można poznać przebieg postępowań i tłumaczenia przedsiębiorców łamiących przepisy. W większość przypadków trudno oprzeć się wrażeniu, że ich działania są w pełni świadome, a ewentualne kary za łamanie przepisów wliczone w koszty działalności. Wszyscy oni wiedzą, że reklamowanie apteki jest zabronione.

18.09.2017

Niezależność farmaceuty w obliczu prawa

Absolwenci farmacji kończąc studia opuszczają Uczelnie w przekonaniu o "misyjności" wybranego zawodu. W zetknięciu z aktualną praktyką apteczną przekonanie to niewątpliwie słabnie, a wspomnienie zaszczepianych podczas studiów idei zaczyna przybierać postać rozczarowania.

15.09.2017

Quantum satis

Fundamentalną zasadą medycyny jest ratowanie zdrowia i życia, przywracanie do zdrowia, ale także przynoszenie ulgi w bólu, cierpieniu i dyskomforcie. Z drugiej strony należy pamiętać o słowach przysięgi, którą każdy z nas składał: „Ślubuję uroczyście w swej pracy farmaceuty sumiennie, gorliwie i z należytą starannością wykonywać swoje obowiązki, mając zawsze na uwadze dobro pacjenta (...)”.

14.09.2017

Quo Vadis samorządzie? - część 2

Pojawiają się opinie, że spory wszelakie z NFZ nie powinny dotyczyć samorządu aptekarskiego, bo to spory na linii płatnik-przedsiębiorca, zaś wszelkie problemy typu dyżury aptek, ceny leków, spory z płatnikiem w „cywilizowanym świecie” nie są domeną samorządu. Inna z głoszonych tez w tych kręgach mówi o tym, że właśnie po to, żeby sprawami gospodarczymi nie zajmował się samorząd lekarski, powstało Porozumienie Zielonogórskie.

13.09.2017

Kilka słów (do) wyjaśnienia

Każdy z nas się myli. Często wypowiadając się na temat, który znamy raczej pobieżnie, zdarza się nam popełnić jakąś językową gafę, używając niewłaściwego słowa, na które specjalista się zjeży. Co innego jednak, jeśli błędy popełniają urzędnicy, policjanci czy politycy. „Przykład idzie z góry” – chciałoby się rzec.

12.09.2017

Walka o zaufanie

Reklama farmaceutyczna jest wszechobecna. Napotkamy ją w telewizji, w radiu i w kolorowej prasie. Nieświadomie przesiąkamy hasłami reklamowymi do tego stopnia, że część z nich potrafimy cytować z pamięci. W natłoku informacji zdrowy rozsądek stopniowo ulega uśpieniu. I tak małymi krokami firmy farmaceutyczne budują zaufanie do swoich leków i suplementów, za pomocą podchwytliwych haseł i wymyślonych autorytetów ubranych w białe fartuchy.

11.09.2017

Quo Vadis samorządzie? - część 1

Mogło by się wydawać, że po ostatnim Krajowym Zjeździe Aptekarzy w Jachrance i zmianach we władzach Naczelnej Izby Aptekarskiej samorząd zawodowy ma się tak dobrze jak nigdy dotychczas. Świadczyć o tym mogła by chociażby udana kampania zakończona spektakularnym sukcesem, a dotycząca uchwalenia przez Polski Parlament poprawki do Prawa farmaceutycznego wprowadzająca zasadę każdej nowej Apteki dla Aptekarza.

08.09.2017

Stulecie trucicieli

Ze względu na temat książki nie jest to lektura uniwersalna. We wstępie autorka przytacza cytat z „Times’a”, o którym nie zapomnimy podczas lektury – „Trucicielstwo zawsze było najgorszego rodzaju zbrodnią ze względu na swój podstępny i potajemny charakter”. Linda Stratmann przeanalizowała i przytacza ogromną ilość zgłębionych źródeł (gazety, czasopisma i literatura z XIX wieku). Przytoczone motywy dziewiętnastowiecznych morderstw to m.in.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj