Opinie | farmacja.pl

Opinie

23.11.2017

Czy apteka powinna oddać pacjentowi pieniądze za wycofany lek?

Etopiryna Extra, Amol, Ambroksol Takeda, Febrisan, Oekolp czy Sortis to tylko część leków, o których wycofaniu (niektórych serii) z obrotu zadecydował w ostatnich tygodniach Główny Inspektor Farmaceutyczny. Media z lubością o tym fakcie informowały i ostrzegały Polaków przed ich stosowaniem.

22.11.2017

Krzyże w aptekach, a zakaz reklamy – poważne rozważania

Kilka tygodni temu redaktor Łukasz Waligórski, w kontekście ów osobliwego zachowania organów inspekcji, wysnuł tezę nawet bardziej radykalną – czy z aptek znikną krzyże? Bo gdyby się tak nad tym głębiej zastanowić…

21.11.2017

Oto 12 najczęstszych błędów w wycenie leków recepturowych

Ustawa refundacyjna definiuje lek recepturowy jako preparat sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Cena takiego leku jest składową tzw. taxa laborum, cen poszczególnych składników użytych do jego wykonania, opakowania oraz naliczonej marży, która wynosi 25%.

Podstawy prawne wyceny leku recepturowego

20.11.2017

Zgłoś mnie!

Dzięki wspomnianej dyrektywie pacjenci, ich przedstawiciele ustawowi i opiekunowie faktyczni, zyskali uprawnienia do bezpośredniego zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych, których doświadczyli lub które obserwowali u osób trzecich. Do tej pory ważne z prawnego punktu widzenia były jedynie opisy przypadków potwierdzone przez fachowego pracownika opieki zdrowotnej.

17.11.2017

Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga.

Tego autora wielbicielom książek medycznych nie trzeba rekomendować. Thorwald był niemieckim pisarzem i dziennikarzem, specem od spraw medycznych i historii. Jego książka „Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga. Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru” (Wydawnictwo Literackie 2017) jest pod wieloma względami pionierska. Przedstawia przekrojowo dorobek medyczno-historyczny i daje ciekawy obraz medycyny w starożytności.

16.11.2017

Farmaceuta może się pomylić

Jak każdy człowiek, również farmaceuta popełnia błędy. Zdarza się nam źle odczytać receptę i naliczyć niewłaściwą odpłatność czy wydać złą dawkę leku. Takie pomyłki zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. I mimo, że liczba takich błędów stanowi zaledwie promil wszystkich realizowanych recept i wydawanych w aptekach leków, to za każdym razem ich konsekwencje mogą być monstrualne.

15.11.2017

Cukier nie krzepi

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Na ten dzień przypada rocznica urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu. W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy.

14.11.2017

Bunt młodego farmaceuty

Studia są ciężkie, wiedza ogromna, odpowiedzialność duża ale potencjał niewykorzystany. Młody farmaceuta na co dzień stoi za ladą, sprzedaje kolorowe pudełka. Przekłada towar, wciska przeterminy, sprawdza recepty. Przyjmuje towar, wprowadza faktury, znowu sprzedaje kolorowe pudełka. Ale mimo monotonii codzienności – walczy!

13.11.2017

Zwrot leku termolabilnego

Obrót produktami leczniczymi wymaga szczególnego nadzoru. Od kilku lat polscy i unijni legislatorzy dużą uwagę poświęcają regulacjom zapewniającym odpowiedni system jakości.

10.11.2017

Fakty i mity o grypie

Dla części pacjentów każda infekcja przebiegająca z podwyższona temperaturą ciała to grypa. Utwierdzają ich w tym przekonaniu reklamy oraz nazwy preparatów zawierających w nazwie czystkę „grip”.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj